سفارش تبلیغ
صبا ویژن
تاریخ : دوشنبه 89/1/23 | 1:26 عصر | نویسنده : نیوشا محمدی مهر

درمان و توصیه ها

سیگار، ریه

در قسمت اول این مطلب راجع به بیماری انسدادی مزمن ریه یا همان Chronic obstructive pulmonary disease  ( COPD ) اطلاعاتی کسب کردید، حالا

این بیماری چگونه درمان می ‌شود؟

COPD به طور کامل علاج ‌پذیر نیست اما درمان صحیح که با ترک مصرف سیگار (در صورت مصرف آن) آغاز می ‌شود، ممکن است از آسیب بیشتر پیشگیری ‌کند و گاهی اوقات به بهبود عملکرد ریه منجر شود. بسیار مهم است که نقش فعالی را در درمان خود به عهده بگیرید و باقی ‌مانده عملکرد ریه خود را حفظ کنید.

چه‌ طور می ‌توان پی برد که فردی به COPD دچار شده است؟

برای تشخیص COPD پزشک در مورد علایم بیماری از شما سوالاتی می‌ پرسد و شما را معاینه می ‌کند. پزشک می ‌خواهد بداند که آیا شما سیگاری هستید یا بوده‌ اید و آیا به طور دایم در معرض آلاینده ‌هایی از قبیل گرد و غبار یا مواد شیمیایی قرار دارید یا قبلا قرار داشته‌ اید یا خیر. چند آزمایش وجود دارد که به پزشک در ارزیابی وضعیت شما و تعیین بهترین نحوه درمان کمک می ‌کنند. این آزمایش ‌‌ها شامل عکس قفسه ‌سینه و اسکن ریه است. آزمایشی به نام تست عملکرد ریه با اندازه‌ گیری مقدار هوایی که می ‌توانید با دم به ریه‌ ها وارد کنید و سرعتی که هوا را از ریه ‌ها خارج می ‌کنید نحوه عملکرد ریه‌ های شما را مشخص می ‌کند. آنالیز گازهای خون سرخرگی، آزمایش دیگری است که میزان اکسیژن ورودی به خون و مقدار دی ‌اکسیدکربن خارج شده از آن را اندازه ‌گیری کرده و نشان می‌ دهد. در پالس ‌‌اکسی‌ متری (سنجش اکسیژن با امواج پالسی) با استفاده از یک وسیله کوچک که به سر انگشتان متصل می ‌شود مقدار اکسیژن خون شما اندازه ‌گیری می ‌شود. پزشک ممکن است یک بررسی آزمایشگاهی از خلط نیز انجام دهد.

حرف آخر؟

وقتی علایم و نشانه‌ های COPD از قبیل سرفه، تنگی نفس و دشوار شدن فعالیت‌ های ورزشی ظاهر می ‌شوند به این معنی است که ریه ‌های شما مصدوم شده‌ اند. اگر سیگار را متوقف کنید، بیماری شما بهتر می ‌شود. ترک سیگار به پیشگیری از پیشرفت COPD کمک می ‌کند اما نمی‌ تواند به طور کامل، آسیبی را که قبلا ایجاد شده است، ترمیم کند.

تنگی نفس، دود

15 توصیه به مبتلایان به بیماری‌ های انسدادی ریه

1- دود را از محیط اطراف خود حذف کنید.

2- به هیچ کس اجازه ندهید در منزل شما سیگار بکشد.

3- وقتی بیرون از خانه هستید، به اماکنی که در آن جا سیگار کشیده نمی‌ شود یا به نواحی سیگار ممنوع بروید.

4- از دود چوب و دود حاصل از پخت و پز اجتناب کنید.

5-  از عفونت‌‌ های ریوی پیشگیری کنید.

6- تا حد امکان، از مواجهه و تماس با افرادی که دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا هستند خودداری کنید.

7- از رفتن به اجتماعاتی که سرماخوردگی و آنفلوآنزا در آن جا شایع است اجتناب کنید.

8- دستان خود را به طور مرتب بشویید، به خصوص قبل از صرف غذا یا خوردن دارو زیرا ویروس ‌ها اغلب از دست به دهان منتقل می ‌شوند.

9- هر سال خود را علیه آنفلوآنزا واکسینه کنید مگر آن که پزشک عکس آن را به شما توصیه کرده باشد.

10- میزان آلاینده‌ های منزل را به حداقل برسانید.

11- بخاری و فیلترهای دستگاه تهویه هوای منزل را بر اساس توصیه‌ های شرکت تولیدی آن، تعویض کنید.

12- وقتی هوای بیرون غبار‌آلود یا دودآلود است، پنجره‌ های خانه را محکم ببندید.

13- سطح رطوبت منزل را در حد 40 تا 50 درصد حفظ کنید. چنانچه از دستگاه رطوبت‌ زا استفاده می ‌کنید برای جلوگیری از رشد کپک و باکتری و وخیم ‌تر شدن احتمالی بیماری ریوی، مرتب آن را تمیز کنید.

14- مصرف پاک‌ کننده‌ های شیمیایی را به حداقل رسانده از زدن اسپری‌ وسایر محرک‌ ها مثل بخار زنگ اجتناب کنید.

15- هنگام نظافت از ماسک استفاده کنید.

مصاحبه کننده: دکتر مجید سلطانی
پیچک